Connect with us

Menopozda Beni Neler Bekliyor?

Kadın Sağlığı

Menopozda Beni Neler Bekliyor?

“Menopoz, kadınlarda yumurtalıkların işlevini yitirdiği, kadınlık hormonlarının salgılanamadığı, dolayısıyla adetin kesildiği dönemi ifade eder.”

İnsan ömrünün uzamasıyla birlikte menopozdaki kadın sayısı da artmaktadır. Türkiye’de ortalama menopoz yaşı 48’dir. 40 yaşından önce menopoza girilirse buna erken menopoz denir. Menopoza girme yaşını belirleyen pek çok neden olmasına rağmen en önemli faktör genetik (ailesel) özelliklerdir.

40 yaşından sonra genel olarak kadınlarda adet düzensizlikleri başlar. Adet gecikmeleri ya da fazla miktarda adet kanamaları görülebilir. Ateş basması, terleme, gerginlik, depresyon ve uyku problemleri de başlayabilir ve bu durum kadının yaşam kalitesini bozabilir. Ayrıca bu dönemde, östrojenin azalmasına bağlı vajenin kayganlığını sağlayan sıvı miktarı azalır ve vajen kuruluk ve hassasiyet oluşur. Bu yüzden ilişki sırasında ağrı, yanma, tahriş ve hafif kanama görülebilir. İlerleyen yıllar içinde de kemik erimesi, kalp-damar hastalıkları ve Alzheimer gibi ciddi hastalıklar eğer önlem alınmazsa ortaya çıkabilir.

Menopoz öncesi dönemde yaşanabilecek önemli durum da geç fark edilen gebeliklerdir. Bu nedenle menopoza tam olarak girene kadar etkin bir doğum kontrolü yöntemi uygulanmaya devam edilmelidir. Kesin olarak menopoza girildiğini görmek açısından en azından 6-12 aylık adet kesilmesi şeklinde bir dönemin geçmesi gerekir.

Menopoz döneminde görülen her türlü kanama aksi ispatlanana kadar rahim kanseri belirtisi olarak kabul edilmeli ve ona göre hasta yönetilmelidir. Gerekli olgularda rahimden parça alınmalı veya histeroskopi ile rahim içi kamera ile incelenmelidir. Sonuç olarak; menopoz dönemindeki kadınlar mutlaka yılda bir defa, kadın hastalıkları ve doğum uzmanı tarafından muayene edilmeli, smear, mamografi ve kemik dansitometri gibi testlerle sağlık taramaları yapılmalıdır.

 

Okumaya devam et
Advertisement
Şunlar da hoşunuza gidebilir...
Yorum Bırak

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

kategori | Kadın Sağlığı

 • Gebelik Takibi ve Doğum

  İki çocuk arasındaki yaş farkı ne olmalı?

  yazar

  Yapılan araştırmalara göre yeniden bebek sahibi olmak için son bebeğinizin doğumundan sonra 18-23 ay arası beklemek...

 • Kadın Sağlığı

  Üreme Döngüsü

  yazar

  Dişideki Üreme Döngüsü; Dişilerde üremeyle ilgili olarak ovaryum ile uterusta meydana gelen değişikliklere menstrüasyon döngüsü (peryodu)...

 • Jinekolojik Hastalıklar

  Dış Gebelik (Ektopik Gebelik)

  yazar

  Dış gebelik (ektopik gebelik) tanım olarak, sperm hücresi ile döllenmiş yumurtanın rahim dışında başka bir dokuya...

 • Kadın Sağlığı

  Adet Nedir?

  yazar

  Adet, kadınların aylık kanamasına verilen addır. Adet olduğunuzda vücudunuz rahminizin astarını döker. Adet kanı, rahim boynundaki...

 • Jinekolojik Hastalıklar

  Yumurtalık Kisti

  yazar

  Yumurtalık Kisti Kistler, içi su dolu keseciklerdir. Etrafı zar şeklinde kist duvarı ile çevrilidir. Yumurtalık kistleri...

Advertisement

Çok Okunanlar

Laparoskopik ve Robotik Cerrahi

Robotik Cerrahi

Gebelik Takibi ve Doğum

Gebelik Takibi Nasıl Yapılır?

Gebelik Takibi ve Doğum

Hamilelikte Yolculuk

Jinekolojik Hastalıklar

Rahim Duvarı Kalınlaşması

Kadın Sağlığı

Aile Planlaması Nedir?

Gebelik Takibi ve Doğum

İki çocuk arasındaki yaş farkı ne olmalı?

yazar 26 Ocak 2019

Kadın Sağlığı

Üreme Döngüsü

yazar 25 Ocak 2019

Jinekolojik Hastalıklar

Dış Gebelik (Ektopik Gebelik)

yazar 24 Ocak 2019

Kadın Sağlığı

Adet Nedir?

yazar 23 Ocak 2019

Gebelik Takibi ve Doğum

Çoğul Gebelik Takibi

yazar 22 Ocak 2019
Advertisement
başa dön