Connect with us

Laparoskopik Cerrahi

Laparoskopik ve Robotik Cerrahi

Laparoskopik Cerrahi

Laparoskopi, kelime anlamı olarak karın içerisinin gözlenmesi demektir. Tanım olarak ise karın içerisinin gaz (karbondioksit; CO2) ile şişirilerek optik kamera yardımı ile karın içi organların gözlenmesi ve ge-rekli durumlarda ise cerrahi işlemlerin yapılması prosedürüdür. Jinekolojide laparoskopi kadın iç geni-tal organlarının gözlenmesi ve gerekli cerrahi işlemlerin yapılmasıdır.

Laparoskopi Prosedürü

Karın duvarına gebellikle göbek deliğinden 5-10mm kesi yapılarak aynı çaptaki trokar denilen yardımcı aletlerle karın içerisine ulaşılır.

Karın içerisine ulaşıldığından emin olunduktan sonra bu trokar aracılığı ile karın içerisi karbondioksit (CO2) gazı ile 12-15 mmHg basınç ile şişirilir. Ardından yapılacak cerrahi prosedüre göre ilave olarak ek trokarlar (genellikle jinekolojik cerrahiler için 2 veya 3 ilave trokar) yerleştirilir. Böylece jinekolojik cerra-hi için bir adet göbek deliği, iki adet hastanın sol alt karın bölgesinden ve gerekirse bir tane de sağ alt karın bölgesinden olmak üzere toplam 3 veya 4 trokar yerleştirilir. Bu trokarların yerleştirilmesi için karın cildine yapılan kesiler genellikle 5 veya 10 mm olmaktadır. Göbek deliğinden yerleştirilen trokar içeri-sinden geçen kamera yardımı ile karın içi gözlenirken diğer trokarlardan da cerrahi işlemi yapmak için tutucu klemp, makas, protegü, kanama durdurucu (damar mühürleyici / kesici enerji modaliteleri) for-sepsler, karın içi temizlik için aspiratör ve dokuları çıkarmak için endobagler geçirilerek cerrahi prose-dürde kullanılmaktadır. Laparoskopik cerrahi tamamlandıktan sonra karın cildindeki 5-10mm boyu-tundaki cilt kesileri ince dikişlerle kapatılmaktadır.

Laparoskopinin Avantajları

Laparoskopi ile karında büyük insizyon (kesi) olmayacağı için ağrı, kanama, hastanede kalış süresi daha az olmakta, daha hızlı iyileşme, daha erken işe dönüş imkanı olmaktadır. Ayrıca kozmetik yani estetik açıdan da büyük yara izleri olmamaktadır. Bunun yanında karın içi organların gözlenmesi daha iyi ol-makta ve cerrahi sonrası karın içi yapışıklık da daha az olmaktadır.

Jinekolojide Laparoskopinin Kullanımı

Jinekolojide laparoskopi tanı (diagnostik) ve tedavi (terapötik) amaçlı kullanılmaktadır. Tanısal olarak; açıklanamayan kronik pelvik ağrı ve açıklanamayan infertilitede kullanılırken tedavi amaçlı olarak ise myom, endometriozis, over (yumurtalık) kistleri ve tümörleri, dış gebelik, tuboovarian abse, rahim / vajen sarkması,  idrar kaçırma ve jinekolojik kanserlerin tedavisinde kullanılmaktadır.

Laparoskopik olarak yapılan jinekolojik ameliyatlar;

• Rahmin alınması (histerektomi)

• Yumurtalık alınması (ooforektomi)

• Yumurtalık kisti alınması (kistektomi)

• Tüplerin alınması (salpenjektomi)

• Myom alınması (myomektomi)

• Tüplerin bağlanması (tüp ligasyonu)

• Karın içi yapışıklıkların açılması (adezyolizis)

• Tüplerin açılması

• Rahim sarkmasının düzeltilmesi (sakrokolpopeksi)

• Rahim kanseri cerrahisi

Laparoskopik Cerrahide Komplikasyonlar

Açık ameliyatta görülen komplikasyonlara benzer olarak laparoskopide de büyük damar, barsak, idrar torbası yaralanması, sinir hasarları ve damar pıhtısı oluşumu görülebilir. Laparoskopi sonrası şiddetli karın ağrısı, uzamış bulantı ve kusma, ateş, kesi yerinde kanama ve iltihap olması, idrar yaparken ağrı gibi bir durumla karşılaşılması durumunda mutlaka cerrahiyi yapan doktor ile irtibata geçilmelidir.

Jinekolojide laparoskopinin yukarıda anlatılan büyük avantajlarının yanında diğer cerrahi yöntemlerde olduğu gibi riskleri ve komplikasyonları da vardır. Özellikle deneyimli merkezlerde ve tecrübeli ellerde uygun hasta seçimi ve hazırlığının iyi yapılması ile düşük komplikasyon oranları ve büyük başarı oranları elde edilmektedir.

Laparoskopik Histerektomi

(Kapalı Yöntem ile Rahim Alma Ameliyatı)

Laparoskopik histerektomi (TLH; total laparoskopik histerektomi), jinekolojik cerrahide diğer laparoskopik operasyonlar gibi son yıllarda giderek artan şekilde uygulanmaktadır. Histerektomi (rahmin alınması ameliyatı), genel olarak açık cerrahi olarak uygulanan bir yöntem olmakla birlikte günümüzde artık kapalı yöntem ile (laparoskopik) uygulanabilmektedir.

Histerektominin en yaygın endikasyonları;

• Myom

• Medikal rtedaviye dirençli anormal kanama

• Adenomyozis

• Endometrial hiperplazi

• Rahim ağzı premalign lezyonları

• Rahim kanseri

• Rahim ağzı kanseri

Bunun yanında ileri yaşlarda yumurtalık kistleri, yumurtalık kanseri gibi durumlarda da yumurtalıklarla beraber rahim alınması yapılmaktadır.

Laparoskopik Histerektomi Prosedürü

Kapalı rahim alma ameliyatı (laparoskopik histerektomi), tıpkı diğer laparoskopik jinekolojik cerrahilerde olduğu gibi karın duvarına 5-10mm’lik 3 delik açılarak yapılmaktadır. Bir tane göbek deliğinden ve iki tane de karnın sol yanından 5mm’lik delik açılarak karın içerisi kamera ile gözlenip yandaki deliklerden de rahim alınması için gerekli aletlerin yerleştirilmesi ile rahim alınması ameliyatı uygulanmaktadır. Laparoskopik olarak rahim alınma ameliyatı esnasında yumurtalık veya tüplerin de alınması gerekiyorsa alınabilmektedir. Rahim alındıktan sonra karın cildindeki 5-10mm boyutundaki cilt kesileri ince dikişlerle kapatılmaktadır.

Günümüzde teknoloji ve bilginin ilerlemesi ile birlikte açık yöntem ile yapılan rahim alma ameliyatı, artık kapalı yöntemle de (laparoskopik histerektomi) yapılabilmektedir.

Histerektomi Ameliyatı Sonrası

Kapalı yöntemle (laparoskopik) rahim alınma ameliyatı sonrası karında büyük insizyon (kesi) olmayacağı için ağrı, kanama, hastanede kalış süresi daha az olmakta, daha hızlı iyileşme, daha erken işe dönüş imkanı olmaktadır. Ayrıca kozmetik yani estetik açıdan da büyük yara izleri olmamaktadır. Bunun yanında karın içi organların gözlenmesi daha iyi olmakta ve cerrahi sonrası karın içi yapışıklık da daha az olmaktadır. Hasta genellikle 1-2 gün hastanede kalır sonrasında taburcu edilir, çalışan hastaların işine dönmesi genellikle 2-3 hafta içerisinde gerçekleşebilir. Ameliyattan ortalama bir ay sonra doktor muayenesinde bir sakınca görülmezse cinsel ilişki başlayabilir.

Ameliyatta sonra görülen bazı komplikasyonlar;

• Büyük damar yaralanması

• Barsak yaralanması

• İdrar torbası yaralanması

• Sinir hasarları ve damar pıhtısı oluşumu görülebilir.

Laparoskopi sonrası;

• Şiddetli karın ağrısı

• Uzamış bulantı ve kusma

• Kesi yerinde kanama

• İltihap olması

• İdrar yaparken ağrı gibi bir durumla karşılaşılması durumunda mutlaka cerrahiyi yapan doktor ile irtibata geçilmelidir.

Kapalı yöntemle (laparoskopik) rahim alınma ameliyatının anlatılan büyük avantajlarının yanında diğer cerrahi yöntemlerde olduğu gibi riskleri ve komplikasyonları da vardır. Özellikle deneyimli merkezlerde ve tecrübeli ellerde uygun hasta seçimi ve hazırlığının iyi yapılması ile düşük komplikasyon oranları ve büyük başarı oranları elde edilmektedir.

Okumaya devam et
Advertisement
Şunlar da hoşunuza gidebilir...
Yorum Bırak

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

kategori | Laparoskopik ve Robotik Cerrahi

  • Laparoskopik ve Robotik Cerrahi

    Robotik Cerrahi

    yazar

    Da Vinci Robotik Cerrahi ya da diğer adıyla robot teknolojisi, tıp dünyasında cerrahinin ulaştığı en ileri...

Advertisement

Çok Okunanlar

Laparoskopik ve Robotik Cerrahi

Robotik Cerrahi

Gebelik Takibi ve Doğum

Gebelik Takibi Nasıl Yapılır?

Gebelik Takibi ve Doğum

Hamilelikte Yolculuk

Jinekolojik Hastalıklar

Rahim Duvarı Kalınlaşması

Kadın Sağlığı

Aile Planlaması Nedir?

Gebelik Takibi ve Doğum

İki çocuk arasındaki yaş farkı ne olmalı?

yazar 26 Ocak 2019

Kadın Sağlığı

Üreme Döngüsü

yazar 25 Ocak 2019

Jinekolojik Hastalıklar

Dış Gebelik (Ektopik Gebelik)

yazar 24 Ocak 2019

Kadın Sağlığı

Adet Nedir?

yazar 23 Ocak 2019

Gebelik Takibi ve Doğum

Çoğul Gebelik Takibi

yazar 22 Ocak 2019
Advertisement
başa dön