Connect with us

HPV virüsü nedir? Nasıl bulaşır?

Kadın Sağlığı

HPV virüsü nedir? Nasıl bulaşır?

Rahimağzı kanseri; HPV (Human Papilloma Virus) denen bir virus tarafından yol açılan bir kanser türüdür.

HPV cinsel yolla bulaşır ve erişkinlerin çoğu hayatının bir döneminde bu virusla karşılaşır. HPV enfeksiyonlarının çoğu belirti vermeden kendiliğinden geriler ve yok olur. Bunun olmadığı kadınlarda rahimağzı kanseri riski artar.

Rahimağzı kanserine yakalanma riskini azaltan aşılar artık kullanıma girmiştir ancak yinede taramayı gereksiz kılmamaktadır. Tarama ve aşılama birlikte kullanıldığında en etkili korunmayı sağlamaktadır.

Rahimağzı kanserinin nedeni nedir?

Rahim ağzı kanseri Human Papilloma Virus (HPV) nin bazı tiplerinden kaynaklanır. HPV nin 100den fazla tipi bulunmaktadır ve bunların yaklaşık 15 ‘i rahimağzı kanserine yol açar.

HPV kapan kadınların büyük çoğunluğu bu virüsü 6 ile 24 ay arasında vücutlarından temizleyecek ve belkide kaptıklarının farkına bile varmayacaklardır. Ancak temizleyemeyen gruptakiler artmış rahimağzı kanseri Riskiyle karşı karşıya kalacaklardır.

HPV nasıl bulaşır?

HPV seksüel (cinsel) temas yoluyla bulaşır. Ancak bu virus kişiden kişiye mutlaka cinsel birleşme yoluyla değil genital bölgenin cilt cilde temas yoluyla da bulaşabilir.

HPV enfeksiyonu çok sık görülmekte ve erişkinlerin çoğu hayatlarının bir döneminde bu virusle karşılaşmakta ve kapmaktadır.

Kendinizi nasıl koruyabilirsiniz?

Prezervatifler diğer cinsel yolla bulaşan hastalıklar için oldukça koruyucu olsa da HPV konusunda bu kadar koruyucu değildir. Bunun nedeni de prezervatif tarafından örtülmeyen derinin de bu hastalığı bulaştırabilmesidir. Ancak artık HPV nin en çok kansere neden olan iki tipine karşı (tip 16 ve 18) aşı kullanıma girmiştir ki bu iki tip rahim ağzı kanserlerinin 2/3 ünden ve anormal Pap sonuçlarının çoğunun oluşumundan sorumludur. Bu aşılar en iyi korumayı HPV tip 16 ve 18 le karşılaşmamış kişilerde sağlamaktayken bütün HPV tiplerine karşı bağışık kılması beklenmemelidir. Bu nedenle aşılanmışsanız bile tarama programlarını kullanmaya devam etmelisiniz. Tarama ve aşılama birlikte kullanıldığında en etkili korunmayı sağlamaktadır.

Genital HPV tedavi edilebilir mi?

Cinsel siğil yapan HPV tipleri için bazı tedavi metodları mevcuttur ancak bu tedaviler rahimağzı kanseri yapan HPV tipleri için her zaman  başarılı olmamaktadır. Ancak birçok HPV enfeksiyonu 2-3 yıllık sure içinde kendiliğinden temizlenmektedir.

HPV gebeliğime zarar verir mi?

Rahim ağzı kanserine yol açan HPV tiplerinin gebelik süreci üzerine bir etkileri bilinmemektedir. HPV hastasıysanız normal gebelik takibinizi değiştirme ihtiyacı yoktur. Sadece doğum şekli konusunu doktorunuz ile tartışmalısınız

HPV testi nedir?

HPV testleri sizin HPV taşıyıp taşımadığınızı ortaya çıkarmak için yapılır Rahim ağzı kanserine yol açan HPV tiplerinin bir tedavisi henüz bilinmese de bunları bulundurup bulundurmadığınızın belirlenmesi kanser açısından taşıdığınız riskin belirlenmesini sağlar. HPV taşımıyorsanız normal tarama programlarına geri dönebilir ve kanser açısında çok az riskle hayatınızı sürdürebilirsiniz. Ancak HPV taşıyorsanız ve kendiliğinden temizlenmezse anormal hücre oluşumunu kısa zaman içinde tespit etmek amaçlı izlem ve bulunduğunda etkili tedaviyle kansere dönüşümün engellenmesi mümkündür.

HPV test sonuçları ne anlama gelir?

Günümüzde gelişmiş ülkelerde ve ülkemizin belli merkezlerinde HPV testi smear testinde hafif anormallik bulunan hastalarda ( örneğin ASCUS) kullanılmaktadır.

Eğer bu hastalarda HPV testi negatifse rahimağzı kanseri oluşması riski çok düşük olduğu için yılda bir smear testi yeterli izlem metodudur.

Eğer HPV testi pozitif sonuç verdiyse, rahimağzı kanseri riski çok yüksektir ve kolposkopi denen ileri bir tetkik önerilmelidir. Bir çeşit mikroskop olan bu alet kullanılarak yapılan incelemede anormal bir sonuç bulunursa doktorunuz size gerekli önerileri ve tedavi planını yapacaktır.

Smear testi nedir?

Rahimağzı kanseri rahmin vajen içine açılan ağız kısmında oluşur. Rahim ağzı hücrelerinin anormal özellikler kazanması ve kontrolsuz şekilde çoğalmaya başlamaları şeklinde gelişir. Smear yöntemiyle rahima ğzının taranması bu hücreleri erken safhada tam olarak kansere dönüşmeden yakalamayı amaçlar.

20 yaşla 65 yaş arasındaki tüm kadınlar düzenli olarak bu testi yaptırmalıdır.

Okumaya devam et
Advertisement
Şunlar da hoşunuza gidebilir...
Yorum Bırak

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

kategori | Kadın Sağlığı

 • Gebelik Takibi ve Doğum

  İki çocuk arasındaki yaş farkı ne olmalı?

  yazar

  Yapılan araştırmalara göre yeniden bebek sahibi olmak için son bebeğinizin doğumundan sonra 18-23 ay arası beklemek...

 • Kadın Sağlığı

  Üreme Döngüsü

  yazar

  Dişideki Üreme Döngüsü; Dişilerde üremeyle ilgili olarak ovaryum ile uterusta meydana gelen değişikliklere menstrüasyon döngüsü (peryodu)...

 • Jinekolojik Hastalıklar

  Dış Gebelik (Ektopik Gebelik)

  yazar

  Dış gebelik (ektopik gebelik) tanım olarak, sperm hücresi ile döllenmiş yumurtanın rahim dışında başka bir dokuya...

 • Kadın Sağlığı

  Adet Nedir?

  yazar

  Adet, kadınların aylık kanamasına verilen addır. Adet olduğunuzda vücudunuz rahminizin astarını döker. Adet kanı, rahim boynundaki...

 • Jinekolojik Hastalıklar

  Yumurtalık Kisti

  yazar

  Yumurtalık Kisti Kistler, içi su dolu keseciklerdir. Etrafı zar şeklinde kist duvarı ile çevrilidir. Yumurtalık kistleri...

Advertisement

Çok Okunanlar

Laparoskopik ve Robotik Cerrahi

Robotik Cerrahi

Gebelik Takibi ve Doğum

Gebelik Takibi Nasıl Yapılır?

Gebelik Takibi ve Doğum

Hamilelikte Yolculuk

Jinekolojik Hastalıklar

Rahim Duvarı Kalınlaşması

Kadın Sağlığı

Aile Planlaması Nedir?

Gebelik Takibi ve Doğum

İki çocuk arasındaki yaş farkı ne olmalı?

yazar 26 Ocak 2019

Kadın Sağlığı

Üreme Döngüsü

yazar 25 Ocak 2019

Jinekolojik Hastalıklar

Dış Gebelik (Ektopik Gebelik)

yazar 24 Ocak 2019

Kadın Sağlığı

Adet Nedir?

yazar 23 Ocak 2019

Gebelik Takibi ve Doğum

Çoğul Gebelik Takibi

yazar 22 Ocak 2019
Advertisement
başa dön